לחיים! אבל זה כשר?

האם חייבים אישור כשרות למשקאות חריפים?


כולנו יודעים כי יין דורש פיקוח כשרות אמין – גם ביצור וגם בהגשה לאחר מכן. אבל מה לגבי וויסקי, וודקה ושאר משקאות חריפים? האם ניתן לרכוש משקאות חריפים בדיוטי פרי בלי לחשוש לכשרותם? האם מותר לשתות משקה אלכוהולי בבאר ללא תעודת כשרות?
בעבר היה מקובל להניח שמשקאות חריפים (מלבד יין ותוצרתו) אינם זקוקים לאישור כשרות. אבל לא כן המצב היום. בתשובה שפרסמה הרבנות הראשית נכתב כך:

“לאחרונה נשאלנו מס’ פעמים לגבי משקאות חריפים המיובאים מחו”ל ללא ציון כשרות האם הם ללא חשש ואפשר לשתותם וכו’. המציאות היום היא עגומה ביותר. אנו רואים מעשים שבכל יום אדמורי”ם ורבנים עושים שימוש בכל מיני משקאות שונים ומשונים למרות שאינם נושאים ציוני כשרות וכל זאת על סמך מסורת, שמועות ותקוות כי המשקאות ללא חשש כשרותי. “

באתר האינטרנט של הרבנות הראשית מופיעה רשימת משקאות חריפים מאושרים. כמו כן מופיעים רשימות  כאלו באתרים שונים באינטרנט. (ראה קישורים בסוף הכתבה). בארגון ‘כושרות’, מציינים שחלק מהשקאות שמסווגים ככשרים ברשימות הללו, “הם מוצרים ברמת כשרות מאוד נמוכה ולעיתים מסתמכים על קולות בהלכה שאינן מקובלות בארץ.”  גם ארגון ה-OU בארה”ב טוען כי חלק מההתרים שניתנו למשקאות החריפים מבוססים על סברות מוטעות ואין לסמוך עליהם.

בעיות הכשרות במשקאות החריפים מתעוררות בשלשה תחומים עיקריים:

  • יין נסך או סתם יינם של גויים.  במקרים רבים, האלכוהול שבמשקאות החריפים, מיוצר מיין או משאריות יין ובכך נאסר לשתיה.
  • תוספים (תמציות טעם, צבעי מאכל, אנזימים לזירוז התהליכים, חלב, וכו’) חומרים אלו שמוסיפים למשקאות, לעיתים מקורם מן החי – לרבות חרקים! ישנם משקאות שמכילים חלב של גויים. מלבד העובדה שהמשקה הוא חלבי לכל דבר, קיימות בעיות חמורות של חלב עכו”ם ומי גבינת עכו”ם. ייתכן שחלב זה נאסר לשתיה גם למי שנוהג על פי הדעות המקילות ביותר לגבי חלב עכו”ם.
  • חמץ וחדש. משקאות המיוצרים מדגנים (וויסקי וסוגים רבים אחרים) הם כמובן חמץ גמור. בנוסף, יש בהם חשש איסור ‘חדש’ (תבואה שנקצרה לפני פסח).

דוגמאות (מאתר ‘כושרות’) למשקאות המוחזקים (בטעות!) בציבור ככשרים תמיד, והבעיות שעלולות להופיע בהם:

  1. עראק חדד – מכיל אלכוהול מענבים (סתם יינם)
  2. אוּזוֹ – מיוצר מענבים (סתם יינם)
  3. ליקר פינקולדה – חלבי, בעיות בתוספים (אמולסיפיירים).
  4. ליקר שרידנס – חלבי, בעיות בתוספים (אמולסיפיירים).

פרטים נוספים בקישורים הבאים:

אתרים באנגלית:

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *