מה כבר יכול להיות בסוכר?

מה כבר יכול להיות לא כשר בסוכר?

כנראה לא הרבה – לפחות לא ברוב ימות השנה.


לפני מספר שנים , בביקור במפעל לסוכר בסין, גילה הרב אברהם רובין, ראש הבד”ץ מהדרין ברחובות, שחלבון חלב משמש כחומר עזר לסינון הסוכר בתהליך הזיקוק. תגלית זו עוררה כותרות מרעישות במספר כלי תקשורת יהודיים ברחבי העולם והעלתה שאלות לגבי הצורך בפיקוח כשרות מוגבר בייצור סוכר.

אולם, הרב צבי גולדברג, מנהל בארגון הכשרות סטאר-קיי (Star-K) בארה”ב, מרגיע ומבהיר שתגלית זו אינה כה משמעותית כפי שנראה ממבט ראשון. הרב מסביר שתפקידו של חלבון החלב הוא להסיר חלקיקים זרים מהסוכר. החלקיקים נדבקים לחלבון ומסולקים ביחד עם החלבון במהלך הסינון. בסופו של התהליך, כמות החלב שנותר בסוכר היא מזערית. ניתן להסתמך על תשובת הרדב”ז (חלק ג’ / תר”ו) בעניין דומה ולהתיר שימוש בסוכר זה גם במאכלי בשר.

מוסיף הרב גולדברג ששימוש בחומרי חלב בייצור סוכר הוא נדיר ובכל ארה”ב לא נמצא שימוש כזה כלל. עם זאת, הוא מסכים כי בעקבות תגליתו של הרב רובין, ארגוני הכשרות חייבים לשים לב לאפשרות זו .

ישנם נושאים אחרים שלכאורה מהווים בעיה כשרותית בייצור הסוכר, כגון הסרת צבע(decolorization) ע”י פחמן המופק מעצמות בקר, או השימוש הנפוץ בחומרים למניעת הקצפה שמופקים מבעלי חיים טמאים. הרב גולדברג מסביר מדוע אין בדברים הללו כל בעיה לגבי כשרות הסוכר וקובע כי “הצרכן הכשר יכול לרכוש סוכר קנים  או סוכר סלק גם ללא תעודת כשרות.”

כל זה נכון לגבי רוב ימות השנה, אבל בפסח ישנן בעיות רציניות יותר, במיוחד בייצור אבקת סוכר. לעתים קרובות מוסיפים לאבקת הסוכר עמילן תירס כחומר מונע התגבשות. עמילן תירס נחשב ‘קטניות’ שנאסר בפסח לאשכנזים. לפעמים משתמשים גם בעמילן חיטה כחומר מונע התגבשות וזה כמובן הופך את האבקה לחמץ. במפעלים, העמילן עשוי למצוא את דרכו, בכמויות קטנות, אף לסוכר הרגיל. מסיבות אלו, בפסח יש להקפיד להשתמש רק בסוכר עם הכשר מתאים.

מדוע אין בסוכר חשש לבישול עכו”ם? למה לא מפרישים תרומות ומעשרות מסוכר? ניתן למצוא את התשובות לשאלות אלו ואחרות, וגם מקורות במאמר (באנגלית) Raising Cane: The Kashrus & Other Halachic Issues of Cane Sugar  הנמצא באתר האינטרנט של הסטאר-קיי .

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *